Kategorie

Relacja eRobocze SHOW Łobez 2023 #13

Targi eRobocze SHOW w Łobzie przyciągnęły przedsiębiorców z regionu

Operatorzy, przedsiębiorcy budowlani i dystrybutorzy wiodących marek i sprzętu budowlanego spotkali się podczas  Regionalnych Targów Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze SHOW. Trzynasta edycja tego wydarzenia odbyła się 7 października 2023 r. w Łobzie w woj. zachodniopomorskim.

Na powierzchni targowej zobaczyliśmy ponad sto maszyn i urządzeń, z czego duża część była w ruchu i udostępniona do testów. Przez cały dzień można było oglądać m.in.: koparki gąsienicowe, kołowe, koparko-ładowarki, ładowarki burtowe, ładowarki kołowe, ładowarki teleskopowe, maszyny przeładunkowe, minikoparki, równiarki, spycharki, wozidła, pelną gamę osprzętu i wiele innych maszyn, urządzeń i sprzętu.

Formuła targów eRobocze SHOW zakłada, że to maszyny jeżdżą do różnych regionów Polski, żeby prezentować najnowsze technologie. Co roku odbywają się więc dwie edycje eRobocze SHOW – jedna centralna w Lubieniu Kujawskim i druga w różnych regionach Polski. Tym razem to właśnie Łobez w Polsce północno-zachodniej był miejscem największej wystawy maszyn roboczych.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji. Odwiedziło nas bardzo dużo inwestorów, przedsiębiorców i użytkowników maszyn roboczych. Widzieliśmy sporo nowych twarzy, firm działających w województwie zachodniopomorskim i okolicznych. To oznacza jedno – pomysł organizacji targów w różnych częściach Polski to dobry ruch! – mówi Rafał Jajor, prezes wydawnictwa Lasmedia, organizator eRobocze SHOW.

Targi eRobocze SHOW, jak tłumaczy Rafał Jajor, wszędzie gdzie się odbywają, starają się wspierać lokalny biznes i korzystać z lokalnych usług. Odbywają się we współpracy z samorządami.

– Łobez to świetne miejsce na organizację targów, to „serce” Pomorza Zachodniego, bo znajduje się w centrum województwa. Dzięki targom firmy z regionu mają okazję zapoznać się z szeroką ofertą maszyn i sprzętu. Tego typu wydarzenia, to też oczywiście promocja naszej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która daje możliwości zorganizowania takich wydarzeń. Potrzeba nam przedsiębiorstw zainteresowanych inwestowaniem w strefie, zależy nam na tym, żeby zainteresować naszym regionem i strefą ekonomiczną firmy z całego kraju – mówi burmistrz Łobza, Piotr Ćwikła.

– To targi inne niż wszystkie. Trudno je właściwie opisać, bo nikt inny w Polsce nie robi czegoś podobnego i to na taką skalę. To wielka wartość, że operatorzy i przedsiębiorcy budowlani mają swoją imprezę, na której mogą zapoznać się z nowościami technicznymi i co więcej, testować maszyny. To też dobre miejsce na zawody Polskiej Ligi Operatorów, organizowane podczas targów przez Stowarzyszenie, na których promujemy zawód operatora i zasady bezpiecznej pracy – podkreśla Zbigniew Migda, prezes zarządu Stowarzyszenia Operatorów Maszyn Roboczych Operator, współorganizator eRobocze SHOW.

 

Propagowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy, to obok prezentowania nowości technologicznych, główna idea targów eRobocze SHOW.

– Mimo że widać poprawę, wciąż jednak budownictwo jest branżą, w której wypadkowość jest bardzo duża. Problem dotyczy przede wszystkim małych firm. W wielkich przedsiębiorstwach pracodawcy zazwyczaj wdrażają procedury i podejmują szereg działań na rzecz poprawy bhp. Niewielkie firmy natomiast, chcąc być konkurencyjne, szukają oszczędności w pierwszej kolejności tnąc koszty związane właśnie z bhp – tłumaczy Sławomir Zarzycki, inspektor pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie.
W punkcie OIP przez cały dzień targów można było zasięgnąć porad z zakresu prawa pracy.

 

W Łobzie na gości czekały liczne atrakcje – dynamiczne pokazy maszyn podczas pracy zorganizowane przez firmy: DT-Automatyzacja, Interhandler, Liebherr, czy Wacker Neuson oraz widowiskowy pokaz specjalny eRobocze Arena (Mecalac Polska) z udziałem najlepszych demo operatorów. Przez cały dzień trwała wystawa maszyn i sprzętu, prelekcje i spotkania branżowe, była też bezpłatna strefa dzieci, catering i konkursy dla publiczności.

 

Jednym z konkursów dla operatorów, były zmagania Postaw na Q8!, polegający na układaniu beczek z olejem za pomocą maszyny budowlanej. W rolę prowadzącego konkurs wcielił się Mariusz Pudzianowski. W konkursie zasady bhp też były ważne. – Higiena pracy musi być zachowana. Chwila nieuwagi i może dojść do nieszczęścia. Trzeba o tym pamiętać nie tylko tutaj, podczas zabawy konkursowej, ale zawsze. Sam mam kilka koparek, wiem jakie to ważne – tłumaczył Pudzian.

 

Stałym punktem programu każdej edycji eRobocze SHOW są zawody Polskiej Ligi Operatorów, organizowane przez Stowarzyszenie Operatorów Maszyn Roboczych Operator. Zawodnicy muszą wykazać się nie tylko umiejętnościami obsługi maszyny i precyzją, ale także dbałością o zasady bezpieczeństwa, bo za nieprzestrzeganie zasad bhp otrzymuje się punkty karne.

 

W Łobzie operatorzy zmierzyli się na: koparko-ładowarce JCB 4CX PRO AEC – dostarczonej przez firmę Interhandler oraz koparce Takeuchi TB230 – dostarczonej przez firmę Wilhelm Schaeffer.

Najlepsi w PLO okazali się:

w kategorii koparko-ładowarka

  1. Patryk Bożych
  2. Bartosz Wieteska
  3. Dariusz Malarski

w kategorii koparka

  1. Artur Lasoń
  2. Rafał Sitek
  3. Łukasz Odoliński

Sponsorami zawodów były firmy: JCB (Interhandler), Wilhelm Schӓfer (Takeuchi), DHB, Reper Store, Q8Oils, Serwis-Kop, Urząd Miejski w Łobzie oraz Lasmedia, czyli wydawca magazynu Robocze NEWS i portalu eRobocze.pl.

 

Podczas eRobocze SHOW odbył się także konkurs na wyjątkowej maszynie przeładunkowej – Turbo Żuraw produkcji redaktorów z magazynu Robocze NEWS. Najlepszy czas osiągnął Łukasz Smolarek i to on pojechał do domu z nagrodą główną – wiertarko-wkrętarką ufundowaną przez Wydawnictwo Lasmedia.

 

Kolejna edycja eRobocze SHOW odbędzie się w dniach 7-8 czerwca 2024 r. w Lubieniu Kujawskim. Będą to Centralne Targi Maszyn, Urządzeń i Sprzętu Roboczego eRobocze SHOW Lubień Kujawski.